Rozhovor se saunamistrem Milanem Ančincem

Saunamistr Milan Ančinec

Sauna posiluje zdraví a zvedá náladu

Rozhovor s Milanem byl moc příjemný a poučný. Milan je mistr ve svém oboru – a to doslova, v Aquaparku zastává pozici saunamistra. Po saunách se pohybuje už téměř 20 let, a 10 z toho se věnuje saunovým ceremoniálům. V prosinci 2011 získal vysoké ocenění - 1. místo v mistrovství České republiky v saunových ceremoniálech a rok nato ve stejné soutěži se stal vícemistrem. A ještě jedna zajímavost – v devadesátých letech absolvoval tzv. diskomaraton a se svou taneční partnerkou vydrželi tančit 60 hodin. V Aquaparku pracuje od února letošního roku, do zaměstnání přijíždí z Uherského Ostrohu.

 

Práce saunéra

Milane, jak se vaše pozice jmenuje?

Jsem saunamistr.

Jak jste si toto povolání vybral?

Absolvoval jsem masérský kurs hned po revoluci. 10 let jsem provozoval saunu v západních Čechách a když se před 10 lety otevíral Aquapark v Čestlicích, tak tam jsem začal dělat saunové ceremoniály.

Když se budu chtít stát saunérkou, co pro to musím udělat?

Musí vás to hlavně bavit, musíte být trochu zručná a mít chuť do práce. Samozřejmě, že jsou různá školení na pozici obsluha saun s vydaným certifikátem. Existuje webová stránka sauneri.cz, kde zjistíte více o zážitkovém saunování, o pořádání mistrovství v saunových ceremoniálech a podobně. Saunové ceremoniály mohou být klasické, a také teď jsou hodně žádaná saunová divadla – saunová show.

Kolik saunérů pracuje v našem Aquaparku?

Včetně brigádníků je nás tady 5. V saunovém světě potkáte i plavčíky, kteří sem přichází na pravidelné kontroly.

 

Jak probíhá běžný pracovní den?

Sauny máme kromě pondělí otevřeny už v 10 hodin. Zkontroluji provoz, uklízím a připravím sauny na provoz. Mým hlavním úkolem je vymýšlení a provádění saunových ceremoniálů /týdenní přehled naleznete na webových stránkách a FB/. Vymýšlím také program pro saunové večery – teď například v létě jsme měli Koupání pod hvězdami.

 

Saunování je zdravé

 

Kolik je tady v Aquaparku saun?

Jsou tady tři finské sauny, z toho dvě klasické a jedna biosauna, která má teplotu 55°C – 65°C a vyšší vlhkost – 30 %. Je dobrá na prohřátí, prokrvení, uvolnění svalstva a doporučená doba v biosauně je 15 – 20 minut.

Proč mají lidé chodit do sauny?

Je to vhodné pro imunitní systém, člověk je zdravější, odolnější vůči teplotním výkyvům. Pokud lidé chodí pravidelně do sauny v chladnějších měsících, tak by neměli návštěvu sauny vynechat ani v létě. Tělo už má v tu chvíli vytvořenou určitou imunitu a funguje termoregulační systém. Samozřejmě, díky saunování  člověk v letních měsících snáší lépe vysoké teploty.

Jak často máme saunu navštěvovat?

Ideálně 1 x týdně, někteří k nám chodí i 2 x týdně.

Jak probíhá cyklus saunování?

Pokud se budeme bavit o klasické finské sauně, kde je teplota 90°C – 92°C, tak tam je doporučená doba strávená v sauně 15 minut. Samozřejmě, když přijdete poprvé, tak tam určitě nevydržíte stejně jako ten, který chodí pravidelně. Těch 15 minut je ideální čas na to, aby se tělo důkladně prohřálo, člověk ze sebe vypotil toxiny a příjemně si odpočinul. Ideální je, pokud člověk leží, tak se celé tělo prohřívá rovnoměrně. Cyklus saunování  -  sauna 10 – 15 minut – ochlazovací lázeň – odpočinek – ten v podobné délce jako pobyt v sauně, to vše ideálně 3 x za sebou. Časově to pak vychází na cca 1,5 – 2 hodiny.

Musím jít do ochlazovací lázně, pro někoho to může být příliš studené?

Pokud je to pro někoho studené, tak je dobré začínat vlažnou vodou ve sprše a postupně se otužovat. Pak se dostanete do té fáze, že studený bazén budete vyhledávat. Také platí, že po pobytu v sauně by se měl člověk nejprve osprchovat a až poté jít do ochlazovacího bazénku.

V ochlazování jsou tři fáze. Nemělo by se tam skočit, ochlazovat bychom se měli postupně od nohou a také bychom neměli zapomenout na hlavu nebo zátylek. Buď se ponoříte celá i s hlavou, nebo stačí trochu jen zátylek – tam máme termoregulační bod, který ovlivňuje celý proces pocení a ochlazování. Můžete si zajít i ven na čerstvý vzduch, plíce se roztáhnou a krásně se prokysličí.

Co v průběhu saunování pít?

Lidem to připomínáme – že je důležité po sauně i v průběhu saunování doplňovat tekutiny, hlavně s minerály, vhodná je například Vincentka. V odpočívárně jsou k dispozici karafy s vodou a citronem. Na baru mají lidé možnost si dát například čerstvé šťávy. Neměl by se pít alkohol.

Kdo se má sauně vyhnout?

Kardiaci, lidé s vysokým krevním tlakem, lidé s infekčním onemocněním. Pokud si člověk není jistý, zda se kvůli svému zdravotnímu stavu může saunovat, měl by se určitě poradit se svým lékařem.

Kdy začít saunovat děti?

Děti můžete ideálně začít saunovat od cca 3 let. V naší nabídce máme saunování pro děti z mateřských škol. Přes prázdniny v Aquaparku probíhaly dětské campy, děti jsme brali do sauny, seznámili je se základním desaterem saunování, udělali s nimi dvě kolečka saunování a také malý ceremoniál. Samozřejmě jsem se také potom ptal, co si z této lekce zapamatovaly a byly moc šikovné. Pro děti je důležité to, aby byl na místě animátor, který děti v sauně baví. Teplota v sauně je nižší -  okolo 70 – 75 °C. Děti jsou menší a tělo se rychleji prohřeje.

 

Jaká jsou pravidla při příchodu do sauny?

Člověk by se měl při příchodu do sauny důkladně osprchovat a umýt mýdlem a poté se osušit. Neměl by být přejedený nebo hladový anebo dehydrovaný. A také by neměl být vyčerpaný. Stalo se mi v Praze, že přišel otec se synem, syn měl po sportovním zápase, předtím nejedl, ale šel hned do sauny. Potom si dal sprchu a zkolaboval. Naštěstí vše dobře dopadlo.

Návštěvníci by se měli chovat ohleduplně, tiše, aby nerušili ostatní.

 

Bezplavková zóna

Sauna je bezplavková zóna, nemají s tím někteří návštěvníci problém?

Je to kvůli hygieně a zdraví. V plavkách zůstávají různé mikrobiologické látky, které se potom všude roznáší - i když se osprchujete. Průběh cirkulace krevního oběhu je také určitě lepší bez plavek.

Pokud se rozhodnete, že na sobě necháte prostěradlo, tak se zase budou hůře otevírat póry. Samozřejmě, že se návštěvník nemusí odhalovat, ale potom je potřeba, aby měl více osušek. Když ležíte nebo sedíte v sauně, tak je důležité, aby celé tělo i s chodidly bylo podloženo prostěradlem, abyste se nedotýkali dřevěných částí. Pro ženy pořádáme v pondělí Dámskou jízdu od 15 hodin, v ostatní dny jsou sauny společné.

Saunové ceremoniály

Je zájem o saunové ceremoniály?

Ano, jsou lidé, kteří vyhledávají saunu v tomto čase.

Vy je vymýšlíte?

Jednak je vymýšlím, ale často se i inspiruji. Zažil jsem severský speciál, který předváděl Nor a ceremoniál trval hodinu. Jsou i speciální procedury – byl jsem asi před měsícem na školení klasických ruských ceremoniálů, kde se používají metličky. Ceremoniál probíhá ve speciální sauně, kde je větší vlhko a provádí ji tzv. bančíci. Individuální procedura může trvat až 2 hodiny a je placená.

Některé saunové ceremoniály jsou jako saunová divadla – s příběhem i emocemi. Pokud má saunér talent herce nebo tanečníka je to skvělé.

Přehled druhů saunových ceremoniálů v našem aquaparku najdete na vedlejší straně.

 

Děkuji za rozhovor